Žena SME - Mužská antikoncepcia

Počet vazektómií rokmi stúpa. Ako prebieha mužská sterilizácia?

Skúsený lekár vykoná vazektómiu za menej ako desať minút.

Antikoncepcia nie je iba záležitosťou ženy, hoci by sa dalo povedať, že vo všeobecnosti sa o ňu zvyknú častejšie starať práve ony. Počet mužov, ktorí si ochranu pred otehotnením partnerky vezmú na vlastné plecia, našťastie stúpa a týka sa to aj tej najradikálnejšej formy.

Mužská sterilizácia je totiž jednoduchšia, rýchlejšia, menej riziková a aj menej bolestivá než tá ženská, čo potvrdzujú aj lekári. Stojí pritom zhruba rovnako, od tristo eur vyššie.

„Z roka na rok narastá počet mužov, ktorí podstúpia tento druh antikoncepcie,“ hovorí urológ Roman Sokol. Iba na jeho pracovisku vykonajú okolo tristo vazektómií ročne. Ešte pred desiatimi rokmi tvorili väčšinu všetkých klientov Česi a Poliaci, dnes je slovenských pacientov zhruba 90 percent.

Ako vazektómia prebieha?

Podstatou zákroku je prerušenie semenovodov a odstránenie ich časti zhruba vo veľkosti dvoch centimetrov, aby sa znemožnilo spermiám prejsť do močovej trubice.

„Zákrok je jednoduchý a čas na jeho realizáciu je kratší ako tridsať, dvadsať a dokonca aj ako pätnásť minút. V rukách skúseného lekára, ktorý zrealizuje viac ako sto vazektómií ročne, je priemerná dĺžka zákroku menej ako desať minút. Nejde však o pretekanie s časom, ale o kvalitu vykonaného výkonu,“ vysvetľuje Roman Sokol.

Pri zákroku sa používa iba lokálna anestézia, preto pacient nepotrebuje podstúpiť predoperačné vyšetrenia tak, ako v prípade ženskej sterilizácie.

„Na zákrok nie je nutná žiadna špeciálna príprava . Dôležité je len upozorniť lekára na alergie a na poruchy zrážania krvi,“ upozorňuje urológ.

Následne je potrebné štvrtý a šiesty týždeň po výkone urobiť kontrolné spermiogramy. Dovtedy lekári odporúčajú mať chránený pohlavný styk, pretože aj bezprostredne po sterilizácii sa môžu v semenných mechúrikoch a močovej rúre ešte spermie nachádzať. Odporúča sa preto počkať aspoň 15 ejakulácií, než sa všetky vyplavia.

Čo by mali muži pred vazektómiou zvážiť?

Mužská sterilizácia sa chápe ako nezvratný zákrok, ktorý zväčša podstupujú už niekoľkonásobní otcovia, ktorí po ďalších deťoch netúžia.

Roman Sokol však vraví, že existuje aj takzvaná revazektómia, teda opätovné navrátenie plodnosti. „Ide však o nie jednoduchú reoperáciu a jej výsledok je neistý,“ konštatuje a dodáva, že väčšina mužov podstupuje vazektómiu ako trvalý výkon.

„Ideálny je muž vo veku okolo 35 rokov a viac, s dvomi alebo viacerými deťmi a s pocitom a presvedčením, že už neplánuje ďalšie dieťa. Pred vazektómiou je možnosť uložiť do spermobanky ejakulát, ktorý obsahuje spermie, a tým si nechať otvorené zadné vrátka,“ hovorí lekár.

Zároveň je podľa neho dôležité si uvedomiť, že vazektómia nemá vplyv na erekciu, ejakuláciu a ani na libido, ako si mnohí muži obvykle myslia.

Pred jej vykonaním treba podať žiadosť u daného urológa a podpísať informovaný súhlas. Sterilizáciu je podľa zákona možné vykonať najskôr o 30 dní po ich podaní a podpísaní.

Riziká vazektómie

Človek, ktorý sa rozhodne podstúpiť vazektómiu, by mal byť oboznámený aj s možnými rizikami, hoci ich je podľa lekára minimum.

„Vazektómia nemá veľa negatív. Občas sú popisované bolesti semenníkov po operácii, ide o bolesť prechodnú a nie významnú. Výnimočne sa zapáli rana alebo vznikne hematóm. Ide o komplikácie, ktoré sú prechodné a minimálne, bez nutnosti hospitalizácie alebo práceneschopnosti,“ vysvetľuje Roman Sokol a do popredia skôr dáva výhody tohto zákroku, ktoré súvisia s otehotnením:

„Pacienti nemusia používať kondóm, oveľa intenzívnejšie prežívajú pohlavný styk a ich partnerky nemusia užívať hormonálnu a ani inú antikoncepciu.“

Dočasná vazektómia?

Okrem klasickej, trvalej vazektómie existuje aj dočasná, ktorá je akýmisi zadnými vrátkami pre nerozhodnutých pánov. Jej podstatou je znepriechodniť semenovody pomocou špeciálnych klipov, ktoré sa dajú odstrániť, teda nedôjde k úplnému prerušeniu a odstráneniu časti semenovodov.

Roman Sokol tvrdí, že táto forma sa však dnes takmer nerealizuje.

„Nie je totiž stopercentná a existuje možnosť otehotnenia. Pri tomto druhu vazektómie sa len podviažu semenovody a nedôjde k ich prerušeniu, takže existuje možnosť spontánnej rekanalizácie, teda samovoľného obnovenia priechodnosti semenovodov.“

Spoľahlivosť štandardnej trvalej vazektómie je pritom veľmi vysoká. Meria sa takzvaným Pearlovým indexom, ktorý hovorí o tom, koľko žien zo sto používajúc danú metódu počas roka otehotnelo. Pri mužskej sterilizácii je toto číslo približne 0,15.